Select Page

Co se skrývá za nechtěným kruháčem? I desítky milionů za rodinné pozemky

Co se skrývá za nechtěným kruháčem? I desítky milionů za rodinné pozemky

V těsné blízkosti kruhové křižovatky u sjezdu z dálnice má vyrůst další a to na příjezdu od Velkých Němčic. Kvůli rozšíření komerční zóny. Nepochopitelná záležitost pro obyvatele Hustopečí, ale také pro většinu zastupitelů. Především však proto, že na projektu a na výkupu pozemků se nepodílí samotní investoři a komerční subjekty, jak je zvykem, ale tlačí a financuje ho samotné město. A to zcela dobrovolně.

Nové skutečnosti napovídají, že za vším může být osobní zájem o zhodnocení rodinných pozemků starostky města. Ta se při jednáních opakovaně nezdržela hlasování, kvůli střetu zájmů. Naopak, návrhy prošly radou města těsně, právě díky jejímu hlasu. Uvažované částky nejsou zanedbatelné. Může se jednat o desítky milionů korun.

Navzdory opakovanému nesouhlasu některých zastupitelů již vedení města vykoupilo pro soukromého investora pozemky za 11 milionů korun a dál platí projekt kruhové křižovatky. „Je to něco, co má od začátku dělat investor a ne město. Pro investora je to komfortní situace, protože do pozemků neinvestoval ani korunu, vlastní tam jen pár metrů čtverečních a na další má smlouvy o budoucích kupních smlouvách, které však už několikrát prodlužoval,“ nesouhlasí například člen Rady města Hustopeče Richard Homola (hnutí ANO).

Jiní zastupitelé se obávají, že za nestandardním postupem a silným tlakem starostky na projekt je její vlastní zájem a lákadlo obohacení. V uvažované průmyslové lokalitě totiž vlastní pozemek její nejbližší příbuzný. Jedná se zhruba 10 tisíc m2 plochy. „Pozemek není zajímavý do té doby, než do lokality bude přivedena komunikace, tj. sjezd z hlavní silnice a nebudou zastavěny přilehlé zóny. Jakmile k tomu však díky výstavbě kruhové křižovatky dojde, zhodnotí se rodinné pozemky starostky minimálně o tisíc korun za metr čtvereční, pravděpodobně i více. Zisk lze odhadovat na úrovni 10 až 20 milionů korun,“ předpokládá zastupitel Jiří Kadrnka (ODS). Podle něj nejde o to, kdo a o kolik zbohatne. „Problémem je, že o tom rozhoduje starostka, která je ve střetu zájmů a zneužívá svého postavení,“ dodává.

Zastupitelé se netransparentnímu jednání brání a proto již v červnu, a nyní znovu v září, neodsouhlasili majetkové vypořádání pod okružní křižovatkou s Jihomoravským krajem. Právě proto, aby zablokovalo výstavbu jedné z firem, protože bez kruhového objezdu a cesty se stavět nemůže. Ale rada města už několikrát těsnou většinou čtyř hlasů dala firmě kladné vyjádření a uzavřela smlouvy, které celý projekt posunují dopředu, bez mandátu zastupitelstva.

-kuk-