Select Page

Poctivé svačinky do škol i firem. Nově od letošního září

Poctivé svačinky do škol i firem. Nově od letošního září

Současně s počátkem nového školního roku vznikla v našem městě také možnost zakoupit si svačinu z poctivých surovin. Za projektem stojí Aleš Skoumal, který má více jak dvacetileté zkušenosti v gastronomii v tuzemsku i zahraničí. Nejen o tom, pro koho je služba určena a jaké svačiny budou v nabídce se dočtete v následujícím rozhovoru.

Jak vznikla myšlenka dodávat do základní školy zdravé svačiny?

V době, kdy díky tzv. pamlskové vyhlášce byla uzavřena kantýna na ZŠ Nádražní, jsme začali řešit problém se svačinami pro našeho syna, který byl v první třídě. Současně jsme ale chtěli zajistit, aby dostával zdravé
a poctivé svačiny a ne ty plné náhražek a chemie z obchodních řetězců. Několikrát jsme byli svědky, jak si žáci nakupují brambůrky, energetické nápoje apod. a tomu se nevyhneme, když si budou děti kupovat svačiny v obchodě samy. Vznikl tak nápad dělat svačiny pro více dětí a tím se i snažit jim v dnešní době pomoct alespoň lepší stravou. Poté jsme oslovili ředitelku školy, jestli by ona i ostatní rodiče měli o zdravé a poctivé svačiny zájem.

Pro koho je služba určena?

Nápad se zrodil hlavně kvůli dětem, ty jsou tedy na prvním místě spolu s učitelským sborem. Pro začátek bude výdejní kantýna na ZŠ Nádražní a uvidíme, bude li zájem i na ostatních školách. Jsme ale otevřeni spolupráci i s  firmami v Hustopečích a okolí.

Kde a kdy si můžou zájemci svačinu objednat a vyzvednout?

Zájemci si budou svačiny objednávat pomocí elektronického systému, přes který bude také probíhat vklad prostředků, kdy při potvrzení objednávky se rovnou strhne daná částka a svačinu si poté díky elektronickému čipu vyzvednou děti v kantýně samy.

Jaký bude sortiment?

Budeme nabízet jak slané, tak sladké svačiny včetně obědových i ovocných salátů. Pečivo nám bude dodávat Pekařství Pláteníková z Velkých Pavlovic, ve kterém pečou poctivé pečivo bez chemie. Do nabídky jsme zařadili celozrné i bezlepkové pečivo. Uzeniny a maso kupujeme od soukromého řezníka, se kterým spolupracujeme už mnoho let a jeho produkty jsou velmi kvalitní.

Od kdy bude služba k dispozici?

Pronájem kantýny Rada města schválila, nyní čekám na předání, ihned poté plánuji začít. Do budoucna bychom potom rádi vyřešili i příspěvky na svačiny pro sociálně slabší rodiny a recyklovatelné obaly. Pokud by měl někdo ze čtenářů tip, rádi jej přivítáme.

-kuk-
Foto: Aleš Skoumal