Select Page

Divadelní premiéra Na Dosah. V sobotu 1. září

Divadelní premiéra Na Dosah. V sobotu 1. září

Premiéra hry Na Dosah se blíží. Hořká komedie, na jejíž přípravě se podíleli ochotníci i profesionálové, bude poprvé představena veřejnosti v sobotu 1. září v kulturním domě v Hustopečích. Povídali jsme si s autorkou Marií Fasorovou.

 Datum premiéry hry Na Dosah se blíží. Jak zpětně projekt hodnotíte?

Ano Na Dosah jde do finále. Pokud bych měla být upřímná, měla bych říct, že to asi bylo těžší, než jsme čekali. A můžu říct a myslím si, že nemluvím jen za sebe ale všechny, kteří za tím stojí.

Já už z předešlých divadelních zkušeností z „profi“ prostředí vím, že je to klasický proces, na jehož konci stojí vždy něco nového a hezkého. Zkoušení bylo v letních měsících problematické, neboť je to čas dovolených a všichni mají své plány a také i povinnosti. Když nad tím tak přemýšlím, do dnešního dne se nám nepovedlo ještě vyfotit společnou fotku. Čas nám začal utíkat rychleji, než bylo zdrávo a s tím přicházela občasná nervozita. Jako zakladatelka souboru, autorka hry a strojvedoucí celého projektu, jsem někdy měla pocit, že to sousto nemůžu požvýkat. A hraní, produkce a režijní dozor mě zaměstnával víc, než bylo zdrávo. Ale vybrala jsem si lidi, které divadlo opravdu baví a zároveň jsou ochotni a milí. Tudíž jejich podpora a zapálení byly dost zásadní.

Co kromě samotného zkoušení příprava představení obnášela?

Projekt neprovázela jen dřina ale i příjemné věci. Na konci července nám přijel natočit trailer k představení můj kamarád scénograf a dokumentarista Hugo Tron Čačko, který mi pomáhal i s technickým návrhem scény. Byla to pro členy nová zkušenost. A můžu říct, že při natáčení byla opravdu legrace. Prostřednictví traileru se snažíme lehce nastínit příběh.  Video běží na stránkách divadelního souboru a má příjemné ohlasy.

Jako další návštěvu jsme přivítali moji kamarádku a výbornou režisérku a herečku Švandova divadla Martinu Krátkou, kterou jsem původně oslovila na pohybovou režii do jedné scény. V tom období jsme byli pod velkým časovým tlakem, neboť Jiří Merlíček pracoval současně na dalších projektech a my potřebovali využít běžící čas a někoho, kdo udrží tvar a vymaluje tu omalovánku. Tím pádem ve finále nezůstalo jen u pohybové režie, ale u dorežírování celé hry. A za to jí patří mé velké dík.

Když se zpětné podívám na ty čtyři dny s ní, můžu říct, že jsme udělali v časovém tlaku neskutečné věci. Součástí těch dnů s Martinou byl smích, slzy, napětí, vyhrocené okamžiky a vyčerpanost což je klasický průběh tvorby…

Jaká je výsledná podoba hry Na Dosah?

Domnívám se, že děckám na tomhle projektu bylo poskytnuto to, co v Hustopečích divadelní soubor ještě nikdy nezažil. Ať už od možnosti pracovat pod „profi“ taktovkou či poznat divadelní tvorbu úplně z jiné stránky než byli zvyklí. Když se k tomu přidá jejich specifický a odlehčený přístup, vznikne moc krásné představení, které s sebou ponese neskutečné množství hezkých a vtipných scén a vzpomínek. Myslím si, že se diváci mají na co těšit. Ať už jde o herecké výkony nebo o krásnou hudbu, kterou dělal k představení Ota Balage.

Doufejme, že se vše vydaří a na diváky přeneseme to, co jsme do toho vložili my. Já osobně se moc těším na rok 2019, ve kterém už teď chystám nové a ojedinělé projekty.

Nejde sice o klasickou komedii, ale o otisk životních situací, které, jak už to bývá, jsou někdy až hořce vtipné. Čtenářům přeji krásný podzim a přijďte se podívat na naše představení, máte ho na dosah.

-kuk-
Foto, plakát: archiv divadelní soubor Motýl