Select Page

Cyklostezka za miliony. Dobrý nápad, nebo zbytečné zatížení rozpočtu?

Cyklostezka za miliony. Dobrý nápad, nebo zbytečné zatížení rozpočtu?

Během letních prázdnin bude zahájena výstavba cyklostezky mezi Hustopečemi a Starovicemi. Projekt je spolufinancován z dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury a jeho dokončení je plánováno na léto příštího roku.

Primárně je dotační titul určen na vybudování cyklotras pro žáky, aby se z okrajových částí města a vedlejších obcí dostali do školy na kole. Podle vyjádření projektové manažerky města Evy Bohutínské jsou celkové náklady 12 milionů korun. Město získalo dotaci ve výši 6,5 milionu. „Začátek stezky je na hranici katastru města Hustopeče a obce Starovice a konec za křižovatkou ulice Tábory a Dvořákova, tedy u jídelny ZŠ Komenského. Stezka povede podél silnice na ulicích Žižkova a Tábory. Na některých místech bude stezka společná pro chodce i pro cyklisty,“ uvedla starostka města Hana Potměšilová.

Někteří obyvatelé i zastupitelé jsou k projektu skeptičtí. „Kromě hlavní silnice vede do Starovic asfaltová silnice mezi poli a historicky vedla ještě jedna polní cesta. Nerozumím, proč se město raději nesoustředí na údržbu již stávajících cest a buduje nové za miliony,“ uvedl Michal N. Opozice považuje projekt za nekoncepční. „Myslím, si že je velká škoda, že město neřešilo projekt na úrovni mikroregionu Hustopečsko. Pokud by se vybudovala také cyklostezka ze Starovic do Velkých Němčic, vzniklo by pro cyklisty krásné napojení až v podstatě do Brna,“ uvedl zastupitel za ODS Jiří Kadrnka.

Jiní projekt vítají. „Přijde mi to jako dobrý nápad, protože silnice mezi Hustopečemi a Starovicemi je hodně frekventovaná. Pokud bude dobře řešena bezpečnost při křížení cyklotrasy a silnic ve městě, dokážu si představit poslat dítě do školy na kole,“ uvedla Jana R.

Současně započne s výstavbou cyklostezky také obec Starovice, která rovněž získala dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Úsek dlouhý asi 1,3km se napojí na stávající komunikaci (1. řádek) a náklady jsou odhadovány na necelých 8 milionů. Obě části se potom spojí na hranici katastrálního území Hustopečí a Starovic. Starosta obce Starovice Antonín Kadlec se k projektu odmítl vyjádřit.

-kuk-
Foto: Veronika Kuklová
Vizualizace: archiv města