Select Page

„Práce ve vinařství a v politice má mnoho společného,“ říká Oldřich Vachala

„Práce ve vinařství a v politice má mnoho společného,“ říká Oldřich Vachala

Zhruba ve středu ulice Na Hradbách se vyjímá jednoduchá moderní budova s přilbou sv. Václava na fasádě. O Vinařství Václav, ale také o politice jsme si povídali s jeho jednatelem a předsedou ODS Hustopeče v jedné osobě Oldřichem Vachalou.

Jak vznikla myšlenka založit Vinařství Václav?

V roce 2015 jsem chtěl odejít ze zaměstnání a změnit obor, současně v té době řešil Tomáš Teplý, že jeho vinice v Kurdějově budou mít první úrodu a přemýšlel, jak s hrozny naložit. Začali jsme tedy spolupracovat a založili vinařství. Od té doby máme za sebou dvě panenské sklizně celkem 9 odrůd a letos budeme poprvé sklízet odrůdu Saphira.

Jaký je váš sortiment?

Zaměřujeme se na suchá a polosuchá vína a to včetně odrůdy Pálava. Všechny odrůdy se pěstují v  bio režimu a zpracováváme je dvěma technologickými postupy. Část hroznů tradiční metodou v dřevěných sudech, kdy jsou mošty zakvášeny přirozenými kvasinkami, díky čemuž má víno specifickou chuť. Zbylé hrozny zpracováváme moderními technologiemi v nerezových tancích.  S nadsázkou se dá říci, že z jednoho hroznu vznikají dvě odlišná vína.

Kde můžou zájemci zakoupit vaše víno?

Největší nabídku máme samozřejmě přímo ve vinařství v Hustopečích, které bude otevřeno v červnu na Hustopečský slunovrat a potom během prázdnin v rámci letních otevřených sklepů. Kromě toho je naše víno k dostání na hotelu Amande, v Barrio Gotico Café v Kurdějově a v několika vinotékách a restauracích po republice. Samozřejmě také na našem eshopu.

Co považujete za dosavadní největší úspěch?

Jednoznačně umístění v soutěži Concours mondial v Bruselu, kde naše Rulandské šedé 2016 z panenské sklizně získalo zlatou medaili.

Kromě vína se věnujete také politice. Aktuálně zastáváte post předsedy ODS v Hustopečích a místopředsedy oblastního sdružení Břeclav. Byla politika vždy vaším koníčkem?

Ano, o politiku se zajímám už od dětských let. A protože jsem se vždy ztotožňoval s pravicovými názory, v 18 letech jsem vstoupil do ODS v Hustopečích.

Na čem aktuálně pracujete?

Nyní se připravujeme na komunální volby, které se bohužel kryjí s termínem Burčákových slavností. Současně jsou v rámci kraje aktuálním tématem senátní volby, ve kterých bude kandidovat starosta Mikulova Rostislav Koštial. Věřím, že jeho zvolení by pomohlo prosadit zájmy a potřeby vinařů a zemědělců na jižní Moravě. Ostatně na tyto oblasti se chceme v rámci strany více zaměřit.

Objevují se domněnky, že Hustopečské noviny jsou médiem ODS. Co na tyto spekulace říkáte?

Líbí se mi myšlenka periodika, ve kterém může kdokoliv zveřejnit svůj názor. Avšak Hustopečský spolek je dobrovolné sdružení občanů města napříč politickým spektrem. Mezi jeho členy patří i zastupitelé za ODS, ale jakožto soukromé osoby. HN tedy opravdu nejsou médiem ODS.

-kuk-
Foto: archiv Vinařství Václav