Select Page

Po Hustopečích autobusem? Ano, od září pro žáky základních škol

Po Hustopečích autobusem? Ano, od září pro žáky základních škol

Od začátku září letošního roku budou moci školáci v našem městě využívat speciální nízkopodlažní linku školního autobusu. Za asi 160 tisíc ročně ji zřídí město.

O zavedení rozhodla Rada města 29. 5. 2018. Důvodem je podle starostky města dlouhodobé přetížení silnic v okolí základních škol. Linka bude vyjíždět každý všední den v 7:25hod a během dvaceti minut objede okruh 10 nástupních a 2 výstupních zastávek. „Jízdné ve školním autobuse bude zdarma, o financování projektu se postará město. Poprvé vyjede v pondělí 3. září a pokud nebude vytížený, mohou ho využívat i senioři,“ dodala Potměšilová.

Přestože vedení města svoje rozhodnutí opírá o výsledky dotazníkového šetření, někteří obyvatelé jsou k projektu skeptičtí. „Rozumím, že rodiče můžou mít obavy pustit děti do školy samotné, přesto si myslím, že dětem v dnešní době chybí především pohyb,“ uvedla Hana Kvardová.

Podobný je i názor ředitele ZŠ Komenského. „Myšlenku zřízení školního autobusu s naší školou vedení města nekonzultovalo,“ uvedl Miroslav Patloka a dodává, že je přesvědčen, že jedna linka problém dopravy v okolí školy nevyřeší. „Naši školu navštěvuje cca 600 žáků, z toho polovina dojíždí z okolních obcí a cesta z nádraží pro ně není problém. Asi 300 žáků je místních a jejich dopravu do školy jeden autobus neřeší. Kromě toho děti přijdou o jednu z posledních přirozených pohybových aktivit.“

Projekt zpochybňuje také opozice, podle které autobus pro cca 50 žáků dopravní situaci neodlehčí a spíše by doporučovala děti v přirozeném pohybu podporovat. „Pokud mám vycházet z oficiálního vyjádření města, školní autobus má zabezpečit, aby nebyly přetížené silnice v okolí škol, což je prý velký problém. Autobus způsobí přesný opak a to, že zablokuje dopravu už v tak krátkodobě přetížených lokalitách např. ulice Komenského. Je pravda, že je tam docela „šrumec“, ale já tam jezdím každý den před 8. hodinou a rodiče si vždy poradí a doprava se vyřeší. U ZŠ Komenského působí ráno komplikace průjezd popelářského vozu, natož autobus. Těch cca 200 tis. Kč by se dalo investovat smysluplněji a projekt jen poukazuje na nekomplexnost rozhodnutí vedení města. Nedivil bych se, kdyby naši radní příští týden došli s projektem metra v Hustopečích, které propojí všechny školy. Vítejte u nás doma, v Kocourkově,“ uvedl zastupitel města Jiří Kadrnka.

-kuk-
Vizualizace: archiv města

trasa autobusu