Select Page

Šachy v Hustopečích táhnou. Bez ohledu na věk

Šachy v Hustopečích táhnou. Bez ohledu na věk

Šachy v našem městě mají své neodmyslitelné místo. Nejsilnější generace hráčů vyrostla v 80. letech pod taktovkou profesora Josefa Tománka. O historii, ale také přítomnosti šachového klubu jsme si povídali s jeho předsedou Lubošem Kuchynkou.

Jaká je historie šachu v Hustopečích? Kdo patří mezi zakladatele?

O šachové prehistorii šachu v Hustopečích toho není mnoho známo, takže za první výraznou postavu moderní historie můžeme považovat profesora Josefa Tománka, bývalého ředitele hustopečského Gymnázia, pod jehož vedením vyrostla na počátku 80. let minulého století početně i herně nejsilnější generace hráčů. Dnešní padesátníci z Tománkovy „líhně“ (bratři Markovičové, Mlénský, Urban, Šedý, Kuchynka) stále tvoří nebo ještě v nedávné době tvořili páteř současného prvního druholigového družstva. Dalším milníkem byl konec devadesátých let minulého století, kdy byl založen jako občanské sdružení samostatný Šachový klub Hustopeče. Do této doby se datují nejlepší výsledky prvního družstva, které v sezóně 1999-2000 obsadilo v 1.moravskoslezské lize 3.místo, přičemž po celou sezónu atakovalo první příčku a mělo i šanci na postup do Extraligy.

 

Jaké jsou historicky největší úspěchy?

Historicky nejlepší výsledek prvního družstva Hustopečí v Moravskoslezské lize jsem již zmínil. Mnohé úspěchy však dosáhli naši hráči i v jednotlivcích. Prvním nositelem titulu Mistra FIDE v Hustopečích se stal v devadesátých letech minulého století Ivan Markovič, V novém století se k němu přidal o generaci mladší Lukáš Kuchynka, který dosáhl pro náš klub nejlepších individuálních výsledků. Z dlouhé řady trofejí vyjmeme ty nejzajímavější: 6 medailí z Mistrovství ČR mládeže (z toho i jedna zlatá), 5 startů na Mistrovství světa a Evropy, stříbrná medaile na Mistrovství ČR juniorů do 20 let a následný start na MS v Indii. Jako osmnáctiletý junior už startoval v dresu Litovle v české Extralize a dokázal zde udržet remízu s renomovanými českými i zahraničními velmistry – s Indem Sasikiranem, bývalou českou jedničkou Zbyňkem Hráčkem nebo s lotyšsko-českým velmistrem Rauzisem.

 

Kolik členů má skupina aktuálně? Dělí se na věkové kategorie?

Celkem aktuálně registrujeme v Šachovém klubu Hustopeče 58 hráčů, z toho je 17 dospělých a plných 41 mládežníků do 18 let, z nich však jsou drtivá většina žáci do 13 let. Máme dokonce 4 osmileté benjamínky, z nichž 3 startovali na mistrovství ČR do 8 let ve Vyškově !

 

Kdo jsou nejúspěšnější místní šachisté?

O úspěších FIDE mistra Lukáše Kuchynky jsme se zmiňovali. Bývalá Hustopečská jednička FIDE mistr Ivan Markovič je také hráč s „rychlou rukou“ a proto ho již 20 let pravidelně vídáme na prvním místě Okresního přeboru jednotlivců v bleskovém šachu. Řady zajímavých výsledků, především v rapid turnajích, dosáhl dlouholetý hustopečský hráč kandidát mistra Dalibor Mlénský, dnes hráč Prušánek. Dalším kandidátem mistra je spolehlivý Vlastimil Urban. Nejlepší svoje výsledky na rapid turnajích až po padesátce dosáhl Luboš Kuchynka, jinak trenér mládeže a dlouholetý předseda klubu. Stále spolehlivý je dlouhá léta také Ctirad Šedý. Máme registrovány i přespolní hráče. Kandidát mistra Josef Dirgas pochází ze Šakvic a bydlí v Brně. V Brně také studuje kandidát mistra Matěj Konštacký, původem z Frýdku-Místku. Mezi nejúspěšnějšími hráči nemohu nevzpomenout nedávno zesnulého Jana Uhmanna, který byl sice z Brna, ale k našemu klubu přirostl srdcem a 10 let byl dokonce kapitánem prvního družstva. Jan Uhmann v našich barvách vybojoval několik medailí z Mistrovství ČR seniorů. Nakonec nesmíme zapomenout ani na nejlepší žáky. Z více než třicítky aktivních mládežníků bychom měli vyzvednout alespoň dva nejlepší. Jsou to Martin Vaculík a Matyáš Hrádek, kteří jsou aktuálně nejlepší junioři na okrese Břeclav a dosahují úspěchů i na krajské úrovni. Také oba zasáhli do ligových bojů dospělých za první družstvo Hustopečí a Martin Vaculík velmi úspěšně hostoval v dresu Lokomotivy Brno v 1. lize dorostu.

Jsou mezi hráči i ženy?

Ano, náš klub registruje ve svých řadách dokonce 5 žen (!), z toho jsou ovšem 3 děvčátka ve věku 8, 9 a 10 let. Z dospělých hráček je aktivní jen Lucie Kuchynková, bývalá mistryně ČR v nejmladší žákovské kategorii do 8 let, která hájí barvy našeho béčka mužů v Okresním přeboru 1.třídy. Mezinárodní mistryně Věra Medunová z Brna je u nás pouze registrována a šachu se v současné době nevěnuje.

Co vás letos čeká?

Právě skončily soutěže družstev dospělých, ve kterých se rozhodlo o dosti nešťastném sestupu našeho áčka z 2.ligy, takže na podzim nastoupíme do Krajského přeboru 1.třídy a budeme se snažit v nové sezóně opět postoupit výše. B-družstvo vyhrálo Okresní přebor 1.třídy a postupuje do Krajského přeboru 2.třídy. Tam bude náš tým čekat tvrdý boj o záchranu. Úroveň této soutěže totiž úroveň našeho Okresního přeboru Břeclavska značně převyšuje. Aktivní jednotlivce čekají letní FIDE Openy, které se hrají po celé republice a také v Brně. Ale napřed odehrajeme poslední turnaj jarní sezóny, což je Okresní přebor v bleskovém šachu jednotlivců, který pořádáme tradičně u nás v Hustopečích.

-kuk-
Foto: Vladimír Jagr