Select Page

Rady ze světa peněz: Přibalte si cestovní pojištění

Rady ze světa peněz: Přibalte si cestovní pojištění

Dříve než se spustíte ze zahraničních či českých kopců, může se vám hodit několik rad, které ochrání vaše finance. Jestliže se chystáte spolehnout se pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění (modrá kartička pojištěnce), se kterým se běžně prokazujete u lékařů, doufejte, že neštěstí nebude právě v době vaší dovolené obcházet ani hory, ani lidi.

Platí totiž, že kartičku pojištěnce můžete využít jen ve veřejných a státních zdravotnických zařízeních. Bohužel, ordinace financované z veřejných zdrojů nejsou na každém kroku, a pokud už nějakou najdete, poskytnou vám v ní stejné ošetření, jaké by se dostalo pojištěnci dané země. V praxi to znamená, že některé výlohy spojené s ošetřením budete muset platit. Komplikace, byť jen malá, může být nepříjemným překvapením a výdajem navíc.

Co si pojistit?

Aby se případný karambol na sjezdovce nestal noční můrou a finanční katastrofou, přibalte si raději cestovní pojištění. V rámci něj si pojistěte léčebné výlohy. Protože z tohoto pojištění jsou obvykle hrazeny náklady na hospitalizaci, neodkladnou operaci, předepsané léky, zdravotnický materiál, je doporučený limit pojistného plnění minimálně 2 miliony korun. Dále je dobré připojistit si repatriaci (tj. náklady spojené s návratem do ČR), případně příjezd opatrovníka. V neposlední řadě se vyplatí, zjistit si, jak je to v dané zemi s hrazením zásahu Horské služby a ten si rovněž připojistit.

Hodit se vám bude také připojištění odpovědnosti. Zvláště, když způsobíte újmu či škodu někomu jinému, který se bude následně domáhat bolestného, náhrady škody za poškozené vybavení, úhradu léčby a třeba i kompenzaci za ušlý zisk. Kdo nemá úrazovou pojistku samostatnou nebo jako součást životního pojištění, nabízí celá řada pojišťoven v rámci svého „cestovka“ také připojištění úrazu. Z něj se přímo klientovi platí částka podle velikosti úrazu a trvalých následků.

Cestovní pojištění patří mezi nejlevnější pojistné produkty a většina pojišťoven nabízí různé varianty tuzemského i zahraničního cestovního pojištění pro lyžaře i milovníky extrémních zimních sportů. Obvykle je do pojistného balíčku zahrnuto pojištění zavazadel a sportovního vybavení, případně storno zájezdu. Pojišťovny klientům umožňují sjednat si také asistenční služby či právní rady, které se mohou hodit, když si nebudete jistí, jak se při případné kolizi či jiné události zachovat.

Navíc je sjednání cestovního pojištění otázkou několika minut. Pokud si ovšem nejste jistí, obraťte se na svého finančního poradce. A pozor. Žádná pojistka, i ta sebelepší, vás od zaplacení nákladů nezachrání, pokud se zraníte na místech, kde je pohyb zakázaný nebo budete v době nehody pod vlivem alkoholu či drog.

Ing. Vladimír Malčík
Článek byl otištěn v Břeclavském deníku – Novém životě 18.1.2018.