Select Page

Rady ze světa peněz: Jak vybírat majetkové pojištění

Rady ze světa peněz: Jak vybírat majetkové pojištění

Mnoho lidí nevnímá odlišnosti mezi pojmy pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Zda jste si vybrali pojištění svého majetku správně, prověří většinou až pojistná událost. A teprve pak můžete zjistit, jak malý je rozdíl v názvech, ale velký v následcích.

V lepším případě zjistíte, že vámi nastavená pojistná částka nepokryje celou škodu na vašem majetku, v tom horším případě se stane, že situace, která vás postihla, není v rámci vaší pojistné smlouvy vůbec ošetřena.

Jednoduše lze říct, že pojištění nemovitosti je určeno k ochraně nemovitosti a ostatních stavebních objektů na pozemku, který náleží k této budově. Může jít o garáž, stodolu nebo třeba zahradní altánek.Toto pojištění pak zahrnuje všechny konstrukční prvky stavby, jako jsou zdi, střecha, krovy, podlaha, okna nebo dveře.

Pojistěte nemovitost i domácnost

Pojištění nemovitosti ovšem nekryje rizika škod v domácnosti ani škody způsobené na vybavení domácnosti. Nevítaná návštěva zloděje, zničené spotřebiče úderem blesku nebo vodou zdemolované vybavení, které způsobilo prasklé potrubí, vás může přijít mnohdy pořádně draho. Pro komplexní ochranu bydlení je dobré mít pojištění domácnosti i pojištění nemovitosti.

Při výběru pojištění pak zvažte rizika, která potřebujete ošetřit, dejte si záležet na nastavení správné výše pojistných limitů a zajímejte se i o rozsah asistenčních služeb. Velmi důležité je správné nastavení pojistných limitů. Přeloženo do laické řeči, jde o částku, kterou dostanete, když dojde ke škodě. Platí přitom, že majetek byste si měli pojistit vždy na takovou cenu, za kterou byste dokázali pořídit danou věc jako novou.

Pojistku je také dobré průběžně aktualizovat. Naše doporučení je po 2 až 3 letech, zejména pokud jste během této doby provedli rozsáhlejší rekonstrukci nebo si pořídili nové, dražší vybavení, kterými došlo ke zhodnocení domácnosti. Přestože dobře uzavřené pojištění nezabrání tomu, aby vás nepostihlo nic zlého, zmírní alespoň finanční následky, pokud už k takové neradostné situaci dojde.

Veronika Kuklová
Článek byl otištěn v Břeclavském deníku – Novém životě 4.1.2018.