Select Page

Rady ze světa peněz: Jak nahlásit úraz či nemoc

Rady ze světa peněz: Jak nahlásit úraz či nemoc

Životní pojištění má celá řada lidí. Na co jsou pojištění, mnohdy zjistí, až se „něco“ stane. Jak dát pojišťovně vědět, že se „něco“ stalo, lidé z pochopitelných důvodů řeší, až se jim „něco“ přihodí.

Úraz nebo nemoc vás může vyřadit z práce na pět dní, ale také na pět měsíců. Pokud jste si vedle pojištěných dlouhodobých a vážných rizik (smrt, invalidita, trvalé následky a vážné nemoci) sjednali i pojištění pracovní neschopnosti (denní dávky v případě nemoci i úrazu), zajistili jste si jeden ze způsobů náhrady přísunu peněz. Od pojišťovny.

Na rovinu je třeba říct, že peníze na svém účtu ale uvidíte, pokud se obrníte trochou trpělivosti. Aby se k vám peníze dostaly co nejdříve, nahlaste pojišťovně pojistnou událost hned po ukončení léčení. Pokud se jedná o dlouhodobou vážnou nemoc nebo závažný úraz s trvalými následky, který si vyžádá delší dobu léčení, s hlášením na ukončení léčby nečekejte. V závažnějších případech, kdy je potřeba dlouhodobá léčba, můžete zažádat o zálohové plnění. Za trvalé následky úrazu vám pojišťovna dá všechny peníze až po ustálení diagnózy, a to nejdříve po roce. U invalidity k výplatě peněz dojde až poté, co vás invalidním uzná Česká správa sociálního zabezpečení (psali jsme v minulém článku). Doba od vzniku pojistné události do jejího nahlášení nesmí přesáhnout promlčecí lhůtu tři roky. Lhůta začíná běžet jeden rok po vzniku pojistné události.

 Jak na to

 O tom, že se vám něco stalo, můžete dát pojišťovně vědět sami. Vyplníte potřebné formuláře a odešlete na pojišťovnu. Ne vždy to ovšem můžete zvládnout bez chyby a výplatu pojistného plnění si tak oddálíte. I proto je lepší zajít za svým finančním poradcem. Lépe se vyzná ve vašem pojištění, hlavně v té části nazvané výluky v pojistných podmínkách a zvládá se orientovat v povinných přílohách. Nebo si o radu zavolejte přímo na pojišťovnu.

Pro nahlášení pojistné události má každá pojišťovna jiný postup i několik druhů formulářů. Ale zpravidla se musí vyplnit několik částí formuláře pro hlášení pojistné události. Nejdůležitější je část o tom, komu se něco stalo. Poté je potřeba vyplnit část o osobě oprávněné k přijetí finanční částky z pojistky (například zákonný zástupce pojištěného dítěte) a následuje část, kterou vyplňuje ošetřující lékař. Spolu s hlášením se dokládá kopie lékařské zprávy o prvním ošetření. V případě pojistné události v rámci plnění za dobu léčení úrazu v pracovní neschopnosti dokládáte doklady o čerpání pracovní neschopnosti. Pokud příčinu události vyšetřovala policie, dokládáte kopii policejního protokolu.

Výplatu pojistné částky nečekejte do druhého dne. Pojišťovna musí ukončit šetření do tří měsíců poté, co jí dodáte všechny potřebné dokumenty.

Veronika Kuklová
Článek byl otištěn v Břeclavském deníku – Novém životě 7.12.2017.