Select Page

Rady ze světa peněz: Chraňte děti vlastní pojistkou

Rady ze světa peněz: Chraňte děti vlastní pojistkou

Od klientů, jejichž rodina se rozrostla, často slýchávám otázku, zda má smysl uzavírat dětské životní pojištění. Odpovídám, že zodpovědní rodiče by měli začít především sami u sebe a uzavřít vlastní kvalitní pojistku.

Účelem pojištění je totiž krytí výpadku příjmů nebo zvýšení výdajů rodiny v důsledku neočekávaných událostí. Dítě, které nepracuje, není zdrojem žádných příjmů. A ač to bude znít cynicky, smrt dítěte rodinu finančně neohrozí. A ano, bohužel se pořád najdou „experti“, kteří nabádají, že je vhodné se proti smrti dítěte pojistit.

Pojištění dětí má plnit zcela jiný účel. Stejně jako pro dospělé, i pro děti platí zásada, že by se měla pojišťovat rizika, která znamenají trvalé zhoršení společenského uplatnění, případně také významný nárůst nákladů. Rodiče, kteří se rozhodnou pro samostatné pojištění dítěte, by měli vždy klást důraz na krytí rizik plynoucích z trvalých následků úrazu nebo vážných onemocnění. Nemá přitom význam pojišťovat dítě na rizika, která ho neohrozí.

 Vhodný způsob spoření

Pokud chcete zabít dvě mouchy jednou ranou, tedy pojistit dítě a zároveň mu spořit, je možné využít alternativu investičního životního pojištění. Spořit pomocí životního pojištění ale považuji za nejnevhodnější způsob. Platí zásada popsaná výše – pojištění má úplně jiný účel než spoření. Pokud chcete dítě zajistit do budoucna, existují jiné možnosti spoření. Třeba prostřednictvím podílových fondů, doplňkového penzijního spoření nebo stavebního spoření. Vzhledem k poplatkům to navíc vyjde levněji.

Často se také vyplatí řešit pojištění dětí v rámci jiných rodinných pojistek. Zpravidla to také vyjde levněji, než samostatná smlouva. Je ale třeba zjistit, co všechno v rámci smlouvy platíte, zda máte pojištěna všechna jmenovaná rizika a jestli balíček pojištění neobsahuje některá pojištění zbytečně. Vzhledem k tomu, že pojistné smlouvy bývají často velmi obsáhlé a pro laika nesrozumitelné, vyplatí se konzultovat smlouvu před jejím uzavřením s finančním poradcem. Dobrý poradce vyslechne požadavky, které od dětského pojištění očekáváte, a poradí vám, jaké by se pro vás našlo řešení. Pokud totiž zvolíte nevhodné pojištění, nejenže toto nebude plnit svou funkci, ale bude to znamenat i zbytečné vyhazování peněz.

Rostislav Ležák
Článek byl otištěn v Břeclavském deníku – Novém životě 14.12.2017.