Select Page

Vedení města selhalo. Hustopeče přišly o poslední přímý spoj z Brna

Vedení města selhalo. Hustopeče přišly o poslední přímý spoj z Brna

Obyvatelé města nemají již několik let přímý autobusový spoj s Brnem. Nyní byl zrušen i ten poslední vlakový, využívaný především mladými lidmi a pracujícími po odpoledních směnách.

Autobusové i vlakové spoje koordinuje Jihomoravský kraj prostřednictvím organizace IDS JMK (Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje, pozn. redakce). Aktuálně musí cestující přestupovat v Šakvicích, Hrušovanech u Brna nebo Židlochovicích. Přímý autobusový ani vlakový spoj neexistuje. Správa železniční dopravní cesty plánuje v roce 2019 zahájení rekonstrukce železniční tratě, která mimo jiné přinese přímý vlakový spoj z Hustopečí do Brna.

 

 „Teď je potřeba při cestě z Brna přestoupit na autobus. Obávám se, že ne vždy bude autobus čekat na zpožděný vlak a domů se tak budeme v noci těžko dostávat,“ myslí si hustopečan Martin Pinkava.

„Přímý vlak jsem využíval při návratech z odpolední směny, když bylo potřeba zůstat k práci déle. Byl to nejrychlejší způsob, jak se dostat domů,“ říká Ondřej Strava.

 

Po kritice opozice na posledním jednání Zastupitelstva města dne 22.2.2018 starostka Hana Potměšilová slíbila jednání na kraji. „Co dělala dosud jako naše zastupitelka i jako krajská zastupitelka? Zaspala a teprve po schválení jízdních řádů se probudila. Nechala místní obyvatele ve štychu,“ nechali se slyšet zástupci opozice.

Do konce roku 2014 se tehdejší vedení města rozhodlo nepřistoupit k tzv. Integrovanému dopravnímu systému, jehož podmínkou byl příspěvek ve výši 50,-Kč za občana za rok. V případě Hustopečí se jednalo asi o 300 tisíc korun ročně. Vedení města v té době jednalo s Jihomoravským krajem o přímém autobusovém spojení mezi Hustopečemi a Brnem. Tento spoj měl být podmínkou pro přistoupení města do IDS JMK.

Nynější vedení města rozhodlo o přistoupení do IDS JMK brzy po svém zvolení, město dosud do systému zaplatilo téměř 1 mil. korun.

Výsledek?

  • Zrušení posledního přímého vlakového spoje.
  • Po třech letech od vstupu do IDS JMK nebylo zavedeno přímé autobusové spojení z Brna.

-kuk-

Foto: Veronika Kuklová