Select Page

Rady ze světa peněz: Jak nahlásit nehodu?

Rady ze světa peněz: Jak nahlásit nehodu?

Být sebelepším řidičem neznamená, že nikdy nemůžeme zažít se svým autem menší či větší kolizi. Ať už jsme viníky nebo ne, vždy je dopravní nehoda nepříjemná. Uplatnění náhrady škody by pro vás nepříjemné být ale nemělo, dodržíte-li několik základních věcí.

Pokud vás dříve nebo později smůla dostihne a vy například najedete při couvání do právě projíždějícího vozu a pomačkáte sobě i jemu „plechy“, nepodléhejte panice. Když nemusíme volat policii, stačí vyplnit záznam o nehodě. Je dobré na místě pořídit fotodokumentaci a kontaktovat co nejdříve vaši pojišťovnu, která oprávněné nároky poškozených za vás vyřídí. Budo ovšem chtít doručit kopii záznamu o nehodě, kopii řidičského průkazu řidiče a kopii technického průkazu vozidla. Jestliže jste se ocitli na straně poškozeného, uplatníte nárok na náhradu škody u pojišťovny viníka.

Nemůžete najít záznam o nehodě (euroformulář), který jste kdysi dostali při podpisu smlouvy o povinném ručení? Nevadí, pojišťovně postačí i obyčejný kus papíru, pokud na něm budou všechny potřebné údaje. Kromě základních informací o datu vzniku škody, místě události, adresy majitele vozidla s telefonem, údajů ze zelené karty, údajů z ŘP, popisu poškození a popisu co se vlastně stalo. Je také dobré, aby viník podepsal, že se zaviněním souhlasí. Někdy se totiž stává, že byť je tento formulář řádně vyplněn, oběma stranami podepsán, může viník druhý den začít obracet a nebude chtít svoji vinu přiznat. A není-li žádný nestranný svědek této události, mohli by nastat komplikace při řešení s jeho pojišťovnou.

Odřete-li lak zaparkovanému autu na parkovišti před supermarketem, od nehody určitě neujíždějte. Kolizi mohly zachytit kamery nebo ji viděl škodolibý řidič parkující opodál. Na majitele poškozeného vozu vyčkejte a potěšte jej s prosbou o vypsání záznamu o nehodě. Pokud nemáte čas čekat, zanechte majiteli poškozeného auta za stěračem na sebe telefonický kontakt.

V případě, že viník není pojištěn, snažte se přivolat policii ČR, aby tuto kolizi zaprotokolovala a následně se obraťte se na Českou kancelář pojistitelů, která poskytne plnění z garančního fondu, který je k tomu určený. Odmítne-li policie přijet na místo s tím, že jde například o drobnou, menší událost, vyplňte s tímto nepojištěným viníkem záznam o nehodě a nechte jej do záznamu uvést, že si je plně své viny a odpovědnosti vědom. Pořiďte fotodokumentaci, případně si zajistěte svědky takové události pro pozdější řešení případu s ČKP, či jejich pověřené pojišťovny.

Pokud do vás narazí řidič, který nechce uznat vinu a odmítne vám jakékoli údaje sdělit, na nic nečekejte, volejte ihned na místo policii a pořiďte si fotodokumentaci z místa nehody. Jestliže vám někdo poškodí auto a z místa nehody ujede, volejte rovněž policii, protože se někdy stává, že se viníka podaří, byť dodatečně, ustanovit a pak se můžete s nárokem na náhradu škody obrátit na jeho pojišťovnu. Bohužel ale většinou se viník nezjistí a nemáte-li vlastní havarijní pojištění i na takové případy, nezbude vám nic jiného, než si opravu zaplatit ze svého.

Viktor Sladký
Článek byl otištěn v Břeclavském deníku – Novém životě 2.11.2017.