Select Page

Marek Svoboda: Ještě nemáme zimní stadion, tak si ho postavíme! No a co?

Marek Svoboda: Ještě nemáme zimní stadion, tak si ho postavíme! No a co?

V Hustopečích se živě debatuje o výstavbě nového atletického stadionu. Když se zamýšlím nad tím, zda mít či nemít u nás v Hustopečích atletický stadion, tak si kdekdo pomyslí proč ne? Mají je všude!

No jistě. Dotace. Ty zpropadené dotace. Tak přeci je ale neodmítneme! To bychom byli hloupí. Je ovšem potřeba se zamyslet nad smysluplností celého projektu a co nám přinese budoucnost a s tím spojené náklady na jeho provozování, údržbu atd.

Jsme šestitisícové město, Břeclav má bezmála 25.000 obyvatel a atletickou historii, jejich docela moderní areál je slušně vytížený, asi nejvíc na jižní Moravě, což logicky vychází z jejich historie. Mají Zbyňka Chlumeckého, který má kolem sebe vychovaný bezmála 40ti členný tým lidí, bývalých atletů, nyní trenérů a certifikovaných rozhodčích, které potřebuje k organizování atletických závodů, což bude také povinností dodržení podmínek přidělení dotace. V Břeclavi mají nyní zhruba 100 dětí, st. a ml. žáků, 40 juniorů a dospělých, kteří střídavě postupují a sestupují z ligy. V Hustopečích máme 25 žáků a 6 trenérů. Chápu přání milovníků atletiky mít stadion. Snaží se tady vytvořit zázemí a vychovat atlety. Už to dělají skoro celých 5 let! Nějak se začít musí, to je jasné a to chápu, ale taková nekoncepčnost celého projektu je totální amaterismus.

 

Kam s nářadím po akci?

A další velký problém! To máte: hrábě, lopaty, překážky, koule, disky, sítě, startovací bloky. Je toho totiž tolik, že by se jeden podivil a světe div se, není to kam uložit! To už je výsměch! Náčiní je prostě potřeba po tréninku a na zimu schovat, kdy k těm všem věcem přibude také doskočiště a další objemné věci. Prostě na půl roku je potřeba mít sklad na stadionu o velikosti zhruba 10 x 20m. Takže se vymyslelo, že se ukončí smlouva s nájemcem garáže vedle ubytovny asi 100m od stadionu a tam bude sklad nářadí. No už vidím, jak to děti nosí po tréninku tak daleko. Možná za trest. Chybí zde namyslet návaznosti a souvislosti stejně jako u dalších městských projektů.

 

No jo, je před volbami, tak se slibuje a slibuje.

A tak na zasedání Zastupitelstva 22. února bylo atletické sportoviště schváleno. I když týden předtím bylo odpůrců mezi zastupiteli více, nyní souhlasili. No jo, je před volbami, tak se slibuje a slibuje.

Povídal jsem si o možném vzniku atletického stadionu s mnoha lidmi, především z řad sportovců a s těmi, co o dané problematice něco vědí. Nestačil jsem se divit, že každý měl úplně jiné informace. Bohužel asi cíleně zamlžené a sliby, těmi se to jen hemžilo. Ono se to totiž nějak udělá a slibem neublížíš a když už bude ovál stát, tak město to bude muset táhnout ze svého.

 

Stadion bez šaten a tribun, tráva bez závlahy?

Málokdo si totiž uvědomuje následnou problematiku provozu, jeho nákladovost a vůbec soužití sportovců a občanů na jednom místě. Projekt je totiž také vázán přístupem a využíváním veřejnosti. Všechno se slibuje, nic není dnes problém, však to potom zakážeme a nikdo se nic nedozví. Tak to chodí a nějak se to obhájí. Ať se prý ředitel SPOZAMu nebojí, že město nikdy nenechalo nikoho na holičkách, zaznělo z úst zastupitele, obhajujícího výstavbu projektu.

Ale proč? Proč nemůže být jednání od začátku věcné a systematické? Proč je nyní stadion předkládán bez zázemí šaten, skladů, tribuny a dalších důležitých návazností např. pro možnost nabídnou areál sportovním soustředění klubů atd.? Protože to plánují amatéři!

A teď pozor! Projekt nepočítá se závlahou hřiště. Přemýšlím, jestli má cenu vůbec ztrácet váš i svůj čas se tímto zabývat. No rozhodně má.

 

Kdo ho bude financovat?

Bylo by to na dlouhé povídání, tak alespoň fakta a co nám přinese budoucnost? Udržitelnost projektu je 10 let. Nikde jsem u projektu nezaslechl, kdo bude financovat provoz a údržbu areálu další roky. On totiž ten stadion bude potřebovat udržovat nejen dalších 10 let. Odpovím si sám. Zaplatí to město Hustopeče!

Celkové náklady projektu 33.000.000,- Kč
Dotace 20.000.000,-Kč.
Slíbená spoluúčast města 7.500.000,-Kč
Chybí 5.500.000,-Kč

 

Nějak se pozapomíná na další výdaje

výměna povrchu atletické dráhy 5.000.000,-Kč
Každých cca 7 let dle opotřebení a zvolené varianty rekonstrukce povrchu dráhy.
provoz areálu 653.000,-Kč
Zahrnuje:  roční mzdu správce areálu, sečení, úklid, energie, aerifikace, vertikulace, hnojení a postřiky, dosev a zapískování atd.

Uvedené částky jsou za 1 kalendářní rok.

Za 10 let tedy musí město počítat s částkou okolo 12 milionů korun navíc, aby nezačala na stadionu růst nevzhledný park! A to nepočítám možnou výměnu doskočiště (zkušenost z Břeclavi) nebo pořízení či pronájem stroje na čištění dráhy.

Takže mně napadá, že až se nám tady objeví hokejový nadšenec, můžeme si nechat postavit zimní stadion za 90 milionů a nějak na městě zařídit údržbu a provoz… 🙂

Marek Svoboda