Select Page

Rady ze světa peněz: Změna dodavatele energií bez obav

Rady ze světa peněz: Změna dodavatele energií bez obav

Pro někoho možnost, pro většinu ovšem nezbytnost. Bez elektřiny a plynu se většina domácností prostě neobejde a účet za elektřinu a plyn bereme jako nutnou samozřejmost.

Z částek na fakturách se nám ovšem někdy pořádně protočí panenky. Ušetřit na platbách můžete díky změně dodavatele. Od roku 2006, respektive 2007, kdy máme možnost dodavatele sami zvolit, působí na trhu přes 350 licencí pro obchod s elektřinou a téměř 200 licencí pro obchod s plynem. V ruku v ruce s touto „energetickou revolucí“ se objevili „šmejdi“, kteří nabízeli nebo bohužel ještě nabízejí nevýhodné smlouvy po telefonu nebo formou podomního prodeje. Není proto divu, že ze změny dodavatele energií panují obavy.

Avšak zbytečně. Pokud se budete držet určitých pravidel, není změna ani nikterak náročná. Zásadní je, abyste se neukvapovali. Dříve, než se k čemukoliv upíšete, vyptejte si od jiného dodavatele porovnání. Zjistíte z něj, kolik na takové změně ročně vyděláte. Na základě kalkulace se sami rozhodnete, zda je pro vás cena zajímavá či nikoliv. Jestli se nabídka od té stávající liší o 200 korun za rok, nejspíš vám změna dodavatele nestojí za to. Nehleďte ovšem pouze na cenovou nabídku, ale i na obchodní podmínky. V zásadě na energetickém trhu platí, že rozumné ceny mají převážně menší dodavatelé (neplatíte jim reklamy v televizi, obrovská call centra a stovky zaměstnanců). Stále mezi lidmi panuje obava z krachu těchto společností, ale v  ČR ze zákona funguje tzv. dodavatel poslední instance, který se o vás v případě krachu dodavatele automaticky postará. Není tedy důvod k jakýmkoliv obavám ze změny.

Kroky ke změně

V případě, že se rozhodnete přejít k novému dodavateli, počítejte s tím, že změna dodavatele je proces celkem jednoduchý, ale kvůli délce výpovědní lhůty však poněkud zdlouhavější. Nejdříve tedy vypovězte stávajícího dodavatele. Délka výpovědní lhůty je dána smlouvou. Vyčkejte na akceptační dopis. Nemusí vás minout jeho urgování, dosavadní dodavatel se vás totiž bude nerad vzdávat. Vyplňte příslušné formuláře včetně smlouvy a odešlete je novému dodavateli. Po uplynutí výpovědní lhůty budete odebírat energie od nové společnosti.

Pro ulehčení celého procesu existuje možnost svěřit celou změnu někomu jinému. Není nic jednoduššího než nechat papírování na někom, kdo umí najít tu nejlepší možnost bez skrytých háčků. Převedením některých činností můžete navíc celý postup dokonce urychlit.

Michal Přívětivý – specialista M.S.QUATRO, s.r.o.
Článek byl otištěn v Břeclavském deníku – Novém životě 17.8.2017.