Select Page

Rady ze světa peněz: Pozor na vzory kupních smluv

Rady ze světa peněz: Pozor na vzory kupních smluv

Stojíte před klíčovým momentem, jakým je podepsání kupní smlouvy na byt či dům? Pokud jste již tak blízko k svému vysněnému cíli, už určitě víte, že koupě nemovitosti si v mnoha aspektech vyžaduje kvalitní odborné znalosti a zkušenosti.

Pokud nejste znalí v oboru, rozhodně se ani v případě převodu nemovitosti nespoléhejte sami na sebe nebo dokonce na vzorové kupní smlouvy, kterých na internetu koluje celá řada. Často jsou obecné, s různou mírou kvality a nepokrývají všechna rizika a potřeby smluvních stran. Nemusí například postihnout všechny právní aspekty, jako jsou věcná břemena, zástavní práva atd., která v dnešní době bývají problémem a váznou na nemovitostech.

U vzorové smlouvy nemáte záruku toho, že smlouva bude právně vymahatelná. Lze si ji proto vzít na pomoc jako určitý návod tehdy, kdy je nižší riziko případného budoucího sporu.

Na míru od advokáta

Převod nemovitosti ale obvykle představuje „operaci“ v řádech statisíců nebo milionů korun. Zvažte proto dobře, zda u tak složité transakce ušetřit pár stovek za právně ošetřenou kupní smlouvu a použít vzorovou předlohu z internetu, jejíž náležitosti již nemusí být ani platné.

V případě, že chcete, aby vás smlouva do budoucna ochránila před ztrátou peněz nebo samotného bydlení, je na místě, aby je připravil člověk na slovo vzatý – advokát. A to přesně podle vašich požadavků a platné legislativy.

Kupní smlouva není jen papír, který stanovuje, jakou cenu a za jakou nemovitost kupující zaplatí. Je v ní třeba dohodnout i další podmínky převodu. Například, kdy si obě strany nemovitost předají, jakým způsobem se zaplatí kupní cena a mnohé další. Všechny tyto náležitosti by měl dobrý advokát do smlouvy zahrnout tak, aby minimalizoval rizika, která by vás mohla připravit o peníze.

Další výhodou, proč svěřit sepsání kupní smlouvy právníkovi, je ta, že advokát musí být ze zákona pojištěn pro případ škody způsobené výkonem své profese. Dojde-li k vaší finanční újmě, získáte tak peněžní kompenzaci.

Důvěřuj, ale prověřuj

Dobrého právníka ale, aby člověk pohledal. Jendou z cest, jak nějakého najít a zároveň si jej ověřit, je přes seznam advokátů vedených Českou advokátní komorou. Další možností, jak ošetřit celou věc právně a správně, je využití právního servisu realitních kanceláří, který běžně nabízejí. Zpravidla už je v ceně provize.

Přestože sami realitky v zásadě nejsou oprávněny k poskytování právních služeb, s advokáty či právními kancelářemi pro tyto případy spolupracují. Kromě toho mají spolupráci nasmlouvanou, takže vám to vyjde mnohdy levněji než se svěřit do rukou právníka, který si počítá nemalé peníze za každou vykonanou položku.

Stále ale platí, nespěchejte. Ať už se rozhodnete kupní smlouvu uzavřít za pomoci právníka nebo realitní kanceláře, vždy ověřujte a zjistěte si veškeré informace a reference. Jde totiž v první řadě o vaše peníze.

Magdalena Pluháčková, QUATRO reality, s.r.o.
Článek byl otištěn v Břeclavském deníku – Novém životě 7.9.2017.