Select Page

Titulem vína města se pyšní dvě rodinná vinařství 1/2

Titulem vína města se pyšní dvě rodinná vinařství 1/2

Na Burčákových slavnostech byla vyhlášena dvě vinařství, která se mohou pyšnit titulem „Hustopečské městské víno 2017“. Letos toto ocenění obdrželi členové spolku Vinaři Hustopečska – Vinařství Sedláček Kurdějov za André 2016 a Vinařství AURORA za Veltlínské zelené 2016. Jejich zástupci – Radek Sedláček a Vít Nevěděl nám poskytli krátký rozhovor.

 

Radek Sedláček – Vinařství Sedláček Kurdějov

Jak bys charakterizoval vaše vinařství?

Naše vinařství je malé a rodinné. Produkujeme asi 15 tisíc lahví ročně a na výrobě se podílí celá rodina. Tento koncept se nám líbí a chceme ho zachovat i do dalších let, aby v naší práci bylo vidět, že ji děláme srdcem.

Na čem aktuálně pracujete?

Vinobraní máme úspěšně za sebou, letos začalo i skončilo hodně brzy. Aktuálně teď řešíme výsadbu asi hektaru vinic v Kurdějově, na kterém plánujeme vysadit čtyři odrůdy v celkovém počtu zhruba pět tisíc hlav.

Vaše víno se tím městským nestalo poprvé…

Ano, to je pravda, je to pro nás třetí ocenění. Hned v prvním ročníku v roce 2012 jsme vyhráli také s odrůdou André, loni získal ocenění syn Marek za Frankovku, ale víno pocházelo také z našeho sklepa a letos jsme opět uspěli mezi červenými víny. V posledních letech se objevují názory, že červené víno nejde na jižní Moravě vypěstovat. Naše vinařství má velký sortiment červených vín a daří se nám v jejich odbytu. Jsem přesvědčen, že Hustopeče jsou oblast půdou i podnebím vhodná pro pěstování kvalitních červených vín.

Proč si myslíš, že bylo vybráno právě vaše víno?

Protože je dobré. (smích) André je dle mého nejlepší jihomoravská červená odrůda a to i přes to, že je hodně náročná co se týče práce ve vinici.

Jak bys ho sám charakterizoval?

Jedná se o hutné víno s plnou chutí, které se svou kvalitou může řadit například mezi Cabernet Sauvignony. Letos mu bylo dopřáno hodně slunce, což této odrůdě prospívá.

Co pro tebe takové ocenění znamená?

Pro naši rodinu je to už potřetí, co jsme získali titul vína města Hustopeče. Utvrzuje nás to v pocitu, že svoji práci děláme dobře. Kromě toho je to skvělá reklama, protože návštěvníky to k oceněným vínům více táhne. Jediné, co nás mrzí je, že jsme všechna tři ocenění získali za červená vína. Ale to je pro nás zároveň motivace do dalších let.

-kuk-

Foto: rodinný archiv