Select Page

Titulem vína města se pyšní dvě rodinná vinařství 2/2

Titulem vína města se pyšní dvě rodinná vinařství 2/2

Na Burčákových slavnostech byla vyhlášena dvě vinařství, která se mohou pyšnit titulem „Hustopečské městské víno 2017“. Letos toto ocenění obdrželi členové spolku Vinaři hustopečska – Vinařství Sedláček Kurdějov za André 2016 a Vinařství AURORA za Veltlínské zelené 2016. Jejich zástupci – Radek Sedláček a Vít Nevěděl nám poskytli krátký rozhovor.

 

Vít Nevěděl – Vinařství AURORA

Jak bys charakterizoval vaše vinařství?

Jsme mladé vinařství, které navazuje na dlouholetou rodinnou tradici. Snažíme se s využitím moderních technologií o co nejšetrnější výrobu vína. Při výrobě nikam nespěcháme, vína dlouho macerujeme, necháváme ležet na jemných kalech a uvádíme je do prodeje až na začátku letních prázdnin.

Na čem aktuálně pracujete?

Momentálně dokončujeme vinobraní, hrozny už máme posbírané, ale práce ve výrobním sklepě v Šakvicích jsou v plném proudu. Kromě toho teď máme hlavní sezónu, co se týče objednávek soukromých akcí a degustací ve sklepě Aurora v Hustopečích. Takže je to takové „ze sklepa do sklepa“. (smích)

Městským vínem jste se stali poprvé. Proč si myslíš, že bylo vybráno právě vaše víno?

Přestože jsme letos uspěli poprvé, s Veltlíny sklízíme každoročně úspěchy na soutěžích v celém okrese. Jedná se o odrůdu, která mi dá vždy ve sklepě nejvíce práce. O to víc si tohoto ocenění vážím.

Jak bys ho sám charakterizoval?

Je to příjemné svěží víno s lehkým zbytkovým cukrem. Není převoněné, ale zároveň je plné a s dlouhou dochutí.

Co pro tebe takové ocenění znamená?

Udělalo mi velkou radost, protože víno, které vyhraje, musí být něčím výjimečné a zaujmout porotu natolik, aby ho vybrala. V konkurenci s ostatními a často většími vinařstvími je to pro nás obrovský úspěch. Stále se učíme a zdokonalujeme, proto jsem vítězství vůbec nečekal.

O víně se pěkně čte, ale vždy je lepší ho ochutnat a mluvit o něm u skleničky, tak se za námi zastavte. 🙂

-kuk-

Foto: Vít Nevěděl