Select Page

Rady ze světa peněz: Jakou zvolit splatnost úvěru?

Rady ze světa peněz: Jakou zvolit splatnost úvěru?

Společnost M.S.QUATRO, s.r.o. sídlící na ulici Na Hradbách se již více jak 17 let zabývá finančním poradenstvím a realitami. Rady jejích specialistů můžete každý čtvrtek najít ve vydání Nového života Břeclavského deníku Rovnost. Protože se jedná o často diskutovaná a klienty dotazovaná témata, rozhodli jsme se je mezi občany našeho města rozšířit i pomocí Hustopečských novin.

Jedno z častých úvěrových dilemat zní: „Mám si půjčit na kratší dobu a splácet měsíčně více (přeplatím tak méně), nebo si mám půjčit na delší dobu a splácet tak měsíčně méně?“

Pojďme uvažovat o preferovanější variantě – krátké splatnosti s vyšší měsíční splátkou. Její výhody jsou zřejmé: Přeplatím méně. Je zde nižší riziko kolísání úrokových sazeb, proto se nemusím snažit předpovídat jejich vývoj dlouho dopředu. Splácím kratší dobu, tím pádem mám hypotékou vázané i prostředky kratší dobu a kratší čas mám zastavenou i nemovitost.

Trochu mimo pozornost však zůstávají nevýhody této varianty. Za prvé, pokud splácím více, hypotéka mi váže peníze, které šlo použít jinak – například investovat. Když si například půjčím 1 milion korun na úrokovou sazbu 3% se splatností 20 let, tak měsíčně zaplatím asi 5600 korun. Když si tentýž úvěr vezmu se splatností 30 let, tak měsíčně zaplatím 4 250 korun. To znamená, že mi měsíčně v rozpočtu zůstane 1 350 korun. Když tyto peníze investuji ve stejném horizontu, tj. po dobu 20 až 30 let, dokáží se mi zhodnotit ročně o cca 6%. Jsem schopná tyto prostředky zhodnotit více, než kolik činí úvěrová sazba. Je tedy výhodnější si půjčit více a zbývající peníze z rozpočtu investovat.

Pokles příjmů

V případě, že je splátka významnou částí rozpočtu, mohou nastat situace, kdy splátku nebudu zvládat. U mladších ročníků je pravděpodobnost této situace velmi vysoká. Muži i ženy mohou ztratit zdroj příjmu, ženy (výjimečně i muži) odcházejí na mateřskou a jejich příjem klesá. Ani jedna z těchto celkem běžných životních situací nejde dostatečně dobře pojistit. Jediným řešením je vytvořit si rezervu. Ale z čeho, když splácím úvěr, čím to jde, aby byl co nejdřív pryč?

Doporučení: Uvažujte o hypotéce jako o součásti celého finančního plánu rodiny. Rodina i s hypotékou by měla být schopná vytvářet rezervy na své ostatní finanční cíle. Vyvažuje tím rizika spojená s hypotékou, případně jiným významným úvěrem.

Pokud je domácnost natolik bonitní, že dokáže i s hypotékou naplnit své ostatní finanční cíle, tak přesto udělá lépe, když si hypotéku protáhne a rozdíl splátky investuje. Naspořenou částku může použít například k předčasnému splacení této hypotéky.

Úvěr s krátkou splatností a vyšší měsíční částkou je vhodný, pokud klient není schopen (nebo ochoten) investovat tak, aby dosáhl vyššího předpokládaného zhodnocení než je úroková sazba úvěru. Také někteří podnikatelé z daňových důvodů upřednostňují kratší splatnost, která lépe kopíruje odpisové schéma a umožňuje jim zajímavým způsobem snížit daňový základ.

Ing. Lenka Švehlíková
Článek byl otištěn v Břeclavském deníku – Novém životě 22.6.2017.