Select Page

Asia Budo Center oslavilo desáté narozeniny

Asia Budo Center oslavilo desáté narozeniny

Letos v říjnu to bude 30 let, co zakotvilo japonské bojové umění karate v Hustopečích. V současnosti v našem městě zastřešuje asijská bojová umění nezisková organizace Asia Budo Center, která již 10 let pracuje se zájemci všech věkových kategorií a mezi jejímiž členy můžeme najít i mistry a vice mistry světa. Rozhovor s námi vedl předseda Antonín Grůza.

Jaká je historie karate v Hustopečích?
Začátkem října jsem oslavil 30 let praxe v bojovém umění a především karate. Proto se mohu považovat za jednoho z pamětníků karate v Hustopečích. Nositelem této myšlenky byl pan Jiří Nevrkla, který v roce 1986 ve spolupráci s místním domem pionýrů a mládeže založil kroužek karate, ve kterém se vystřídalo mnoho studentů a žáků ze základních škol, gymnázia a také odborné školy.

Další velký zlom se udál v roce 1994, kdy přijela malá skupina nadšenců z Brna, kteří měli ochotu s námi trénovat. V jejich čele byl pan Jaromír Musil a jeho kolegové Roman Tesař a Michal Adamčík. 16. listopadu 1994, byl u ČSKGr zaregistrován nový klub L. F. Club Karate Do – Hustopeče u Brna, který s Bronislavem Puzrlou v čele, funguje s velkými úspěchy dodnes. Koncem roku 2001 vznikl nový název klubu – Budokan Hustopeče. Budokan je volně přeloženo místo, kde se cvičí asijská bojová umění.

Později jsme započali spolupráci s Asia Budo Center Slovensko, která trvá dodnes. Máme dohodu na zdokonalování výcviku nejen Karate (Goju-Ryu), ale tako sebeobrany Krav Maga – Kapap. Cvičení Tai Chi Chuan a Qi Gongu. Nově také havajského umění Kajukenbo.

V současné době jste předsedou neziskové organizace Asia Budo Center, která zastřešuje asijská bojová umění karate, sebeobrana nebo tajči. Jaké byly vaše začátky?
Já jsem se ke karate připojil přesně 7. října 1987 a na ten den nikdy nezapomenu. Bylo mi 11 let a stal jsem se nejmladším členem Karate. Od kamarádů jsem se dozvěděl, že vznikl nový zájmový kroužek. A tak jsem se šel jeden den, podívat do tělocvičny ZŠ Nádražní, kde probíhal trénink.

Přišel ke mně pán v bílém kimonu s černým páskem. A hned začal otázkou.
„Chtěl by ses přihlásit?“ Já jsem ze sebe vykoktal. „Rád bych to zkusil.“ A tak si mě vedoucí pan Nevrkla zapsal do svého zápisníku a dodal. „ Jak dlouho bys to chtěl dělat?“ a já hned pohotově odpověděl. „Pokud bude možnost, tak celý život“ a tímto výrokem, jsem si ho získal úplně.
V té době jsem dostal milou přezdívku Pinďa. Podle toho, že jsem byl nejmenší a nejchudší ze všech.

Od této doby již uplynulo mnoho let. Bojová umění se stala mojí láskou, koníčkem a prací zároveň.
Postupně jsem začal posílat tiskový materiál do odborného časopisu Bojová umění – Fighter´s magazin. Již mám na svém kontě více jak 90 článků. Od roku 2000 spolupracuji na největší přehlídce bojových umění a sportů v Česku s názvem Budoshow a letos bude již 20. ročník této jedinečné sportovně – kulturní akce.

Roste v průběhu času zájem o bojová umění?
Ano, zájem roste. Nejsme ani fotbal, hokej nebo házená. Ale na nové studenty a studentky si nemůžeme stěžovat, prošlo nám rukama už skoro 600 studentů. Každým rokem se nám základna zvětšuje. U dětí a mládeže je zájem o karate pořád stejný. Ke všemu Karate WKF, bude poprvé ve své historii na Olympijských hrách v Tokiu v roce 2020. Což je velký úspěch. Takže v dalších letech čekám další potenciální zájemce. Kurzy sebeobrany jsou plné na základě situace, která se děje u nás v Evropě. Lidé mají strach a tak investují čas do sebe, aby se naučili něco pro svoji obranu a bezpečnost.

Kdo jsou nejčastěji vašimi žáky?
V karate máme děti kolem 10 let a v sebeobraně máme pána, kterému bude 60 let. O tajči ani nemluvě tam máme jednoho instruktora, který předcvičuje a je mu 81 let. Takže se snažíme o individuální přístup, aby si každý něco odnesl, co ho baví a naplňuje.

V minulých letech náš výběr reprezentace přivezl několik cenných kovů z mistrovství světa:
2014 – 4x zlato, 3x stříbro, 4x bronz, 6x 4 místo, 1x 5 místo a 1x 6 místo.
2015 – 4x zlato, 1x stříbro, 1x bronz, 1x 4 místo, 4x 5 místo.
2016 – 2x zlato, 1x stříbro, 2x bronz, 1x 4 místo, 1x 5 místo.

Kde vás můžou zájemci vidět?
Již od roku 1996 jsme našli svoje zázemí v tělocvičně ZŠ Komenského v Hustopečích. Zde se setkáváme vždy dvakrát v týdnu v odpoledních hodinách. Informace najdete, na našem webu Asia Budo Centra – www.asiabudocenter.eu nebo www.budokan.cz

Asia Budo Center bylo založeno 4. října 2007. Jak jste oslavili jeho desáté narozeniny?
Slavíme vlastně celý rok. Pro mladší žáky a studenty jsme uspořádali Budokan Cup 2017, což je klubový turnaj talentů karate. Následně proběhlo setkání minulých i současných členů, zavzpomínali jsme na staré časy a podívali se na fotky, videa a klubové kroniky.

Jaké jsou vaše přání a plány dalších let?
Budeme učit a předávat vědomosti novým potenciálním zájemcům z řad karate a sebeobrany.
Snažíme se o propagaci a rozvoj východoasijských bojových umění a také kultury.
Pracovat budeme také na poli prevence kriminality. Naše heslo je „Štěstí přeje připraveným“.

Závěrem bych moc rád poděkoval všem za podporu a pomoc. V první řadě to je CVČ – DDM,
Základní škola Komenského, město Hustopeče a všem studentům, studentkám a jejich rodičům.
Velký dík patří mojí rodině, která mě podporuje od samého začátku mojí cesty.

-kuk-

Antonín Grůza

  • narodil se 1. 8. 1976 v Hustopečích
  • OSVČ – poskytovatel tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti karate a sebeobrany
  • nositel mistrovských stupňů v Karate, Krav maga, Kapap, Kajukenbo
  • účastník mistrovství ČR, Evropy a světa * vicemistr světa US Open 1998
  • předseda Asia Budo Center, z. s.
  • šéf instruktor Budokan Hustopeče
  • člen týmu redakce odborného časopisu Bojová umění – Fighter´s magazin
  • obchodní partner největší přehlídky bojových umění a sportů v Česku – Budoshow

Foto: Archiv Asia Budo Center